06 Aralık 2010

Sanatla para kazanılır mı? 1. Bölüm

Kazanılır, elbette ki kazanılır, yeter ki elinizdeki malzemeyi iyi tanıyın doğru kullanın!
Bu sözleri söylerken tabi ki sanatın tüm kollarını kapsayacak şekilde söylüyorum ama bu yazıdaki konum özellikle serbest çalışılan ve dijital ortamda seri işler çıkarttığımız fotografçılık, grafik tasarım, video ve audio gibi  ürünleri içeren dalları kastediyorum. Az önce bahsettiğim alanlardan herhangi biriyle uğraşıyor ve elinizde birikmiş, fazla ürününüz varsa ve bunları satacak yer arıyorsanız, kolları sıvayın ve Royalty-free ve Microstock terimleriyle tanışın.
Royalty-free: Bir kere bedeli ödendikten sonra telifsiz anlamına gelir. Yani kullanıcı uygun ücreti ödedikten sonra, istediği alanda, çoğaltmamak kaydıyla, kullanabilir demektir. Ha, çoğaltmak isterse baskı ya da kayıt yoluyla ona göre daha yüksek ücret öder.
Microstock:  Royalty-free eserlerden oluşan derlemedir. Düşük bir bedel karşılığı telifi birden fazla kullanıcı tarafından alınabilen eserlerdir.
Eğer bu bahsettiğim tarzda eserleriniz var ve kendinize fazladan bir gelir kapısı açmak istiyorsanız benim tavsiyem hiç beklemeyin ve hemen aşağıdaki bahsettiğim sitelere üye olun ve de satışa başlayın. Hiç korkmayın hepsi tarafımdan denenmiştir, ve çoğundan para da kazandım. Bu yazı ayrıca benim kişisel microstock tecrübemin özeti de sayılabilir. Biraz sabırla siz de damlaya damlaya göl olur misali, düzenli olarak aşağıdaki sitelere stock malzeme yükleyerek hatırı sayılır bir ek gelire sahip olabilirsiniz. Anında sonuç beklemeyin, ama belki bakarsınız işinizi bırakıp microstock işini tam zamanlı iş haline getirebilirsiniz. Benim hedefim buna benzer birşey. Bakarsınız olur.

View My Portfolio

Istockphoto : Bu site ilk göz ağrımdır ve ne zaman resim ya da video yükleyecek olsam buradan başlarım. Size ödeyeceği komisyon oranı diğer sitelere göre düşük de olsa müşteri yoğunluğu o farkı kapatır. Eğer "tek site ile uğraşırım birden fazla yerde satış yapmak yorar" diyorsanız buraya takılın "exclusive" olun derim. Yani Istockphoto'nun sadece o sitede satış yapacağınıza exclusive sözleşmesini seçin ve başınız bir daha ağrımasın. Eğer çok fazla dosya satmayı ve özellikle video gibi büyük ve yüklemesi zor dosyalarla uğraşacaksanız, tek sitede kalmak en doğrusu olabilir.
İlk üyelikte 3 deneme dosyası istiyorlar ve onaylamak için 4-6 hafta bekletiyorlar. Onayladıkları zamanda ayrıca işlerinizi yükleyip tek tek onaylatmanız gerekiyor. Bu onay süreci de imajlarda 2 hafta videolarda ise 1 ayı buluyor. Sabırlı olmak gerekli.
Tür: İmaj, ilüstrasyon, video, audio, flash
Ödeme: Bu siteden düzenli para kazanıyorum, ancak ödemeyi 1-2 hafta bekletiyorlar.

Revostock : Buradan da bayağı para kazandım. Buraya ftp yoluyla daha kolay video yüklüyorsunuz ancak Istockphoto gibi Hd formatını kendi yazılımıyla NTSC ve PAL formatlarına çevirmiyor. Bu formatları kendiniz hazırlayıp ayrıca yüklemeniz gerekiyor. Bu siteden ödeme aldım ve sıkıntı yaşamadım.
Tür: Video, audio, after effects
Ödeme: Ödemeler her ayın 15'inde yapılıyor.


Ağırlıklı olarak video sattığım bir başka site ise Pond5. Yine Revostock gibi videoları kendim formatlarına ayırım ftp ile yüklüyorum ama olsun onun dışında bir derdi yok. Parayı ise 25 USD olur olmaz aktarıyorlar. Bu siteden para video yükler yüklemez para kazandım ve hemen elime geçti o yüzden yeri ayrıdır benim için.
Tür: Video, audio, after effects
Ödeme: Ödemeler 25 USD'yi bulunca hemen yapılıyor.

Hiç yorum yok: